top of page

TEKST PREUZET SA INTERNETA

 

" Današnja Jarebičasta Talijanka je postala od stare Talijanke sa dodatkom krvi Engleskog borca, Minorke i Feniksa. U Americi je poslužila za stvaranje Leghorna. Talijanka je dobra nosilja, prosečna nosivost se kreće od 160 do 200 jaja godišnje.

Trup im je vodoravan i dug. Ramena su široka. Prsa su ispupčena i ne treba da budu uska. Leđna linija ide vodoravno do sedla i uzdiže se prema repu. Imaju širok, srednje visine stav. Butke su malo vidljive i dobro mesnate.

Kokoška treba da ima pun trup sa dobro razvijenim stomakom i širokim repom.

Petlova kresta je u obliku bubrega sa četiri ili pet zubaca, a prednja linija kreste treba da ide preko očiju. Kresta ne bi trebala da ima falte ili neke druge izrasline. Ne sme da bude teška, kod petla ne sme da pada u stranu.

Kokoškina kresta po mustri odgovara petlovoj kresti, ali je manja i prednja strana pada u stranu, a da pri tome ne sme da prekriva oko.

U grupi velike živine Italijani imaju 19 priznatih boja.

Boja kod petla, po svim pravilima, treba da bude: sedlo i vrat ne smeju da imaju tamne boje; leđa moraju da imaju puno sjaja; vratna pera i perje na sedlu moraju biti zlatasta; prekrivač ramena i leđa zlatno crvenkaste boje; prsa i butke sa malo crveno-braon boje; ako se u vratu nalazi mala uska crna linija onda pera na sedlu to ne smeju da imaju; ako je svetla vratna kragna onda ima manjak zlatne boje; takođe, ne sme da ima tamnu kesten braon boju leđa, čađavo perje na sedlu i ostala ukrasna pera bez sjaja.

jarebičasta

zlatna

srebrna

porcelan

graorasta

Težina: petao 2,25 do 3 kg,

kokoška 1,75 do 2,5 kg

Veličina prstena: petao 18,

kokoška 16

Jaje za nasad: 56 g

Boja ljuske jajeta: bela"

Srebrna  Italijanka

© 2023 by DIVING SCHOOL. No animals were harmed in the making of this site.

  • facebook-square
  • twitter-bird2-square
  • google-plus-square
bottom of page